Çörekler

Paul Hollywood’un çörekler

Reçel ve bol kaymak ile mükemmel uyum sağlayan yumuşak ve kabarık çörekler için basit bir tarif.

İçindekiler

 • 500g/1lb 1oz güçlü beyaz un, ayrıca yuvarlamak için biraz fazladan
 • 80g/3oz yumuşatılmış tereyağı ve fırın tepsisini yağlamak için biraz fazladan
 • 80g/3oz pudra şekeri
 • 2 serbest dolaşan yumurta
 • 5 çay kaşığı kabartma tozu
 • 250ml/8½fl oz süt
 • Biraz tuzla dövülmüş 1 serbest dolaşan yumurta (sır için)

Hizmet etmek

 • Tereyağı
 • kaliteli çilek veya ahududu reçeli
 • pıhtılaşmış krema

Yöntem

 1. Fırını önceden 220C’ye (200C fan destekli)/425F/Gaz’a ısıtın 7.

 2. Bir fırın tepsisini tereyağıyla hafifçe yağlayın ve fırın kağıdı veya silikon kağıdı (yağlı değil) ile kaplayın.

 3. 450g/15½oz unu geniş bir kaba koyun ve tereyağını ekleyin. Un ve tereyağını parmaklarınızla ovalayarak ekmek kırıntısı benzeri bir karışım elde edin.

 4. Şekeri, yumurtayı ve kabartma tozunu ekleyin ve tahta kaşık kullanarak karışımı hafifçe çevirin. En alta kadar karıştırdığınızdan ve tüm malzemeleri eklediğinizden emin olun.

 5. Şimdi sütün yarısını ekleyin ve karıştırmak için karışımı kaşıkla hafifçe çevirmeye devam edin. Daha sonra kalan sütü azar azar ekleyin ve çok yumuşak, ıslak bir hamur oluşturmak için her şeyi bir araya getirin. (Sütün tamamını eklemeniz gerekmeyebilir.)

 6. Kalan unun çoğunu temiz bir çalışma yüzeyine serpin. Yumuşak hamuru çalışma yüzeyine yayın ve kalan unun üzerine serpin. Karışım ıslak ve yapışkan olacaktır.

 7. Hamuru ikiye katlamak için ellerinizi kullanın, ardından hamuru 90 derece çevirin ve tekrarlayın. Karışımı bu şekilde katlayıp çevirerek (‘chaffing’ denir), unun sonunu ekleyip hava katmış olursunuz. Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar bunu birkaç kez yapın. Karışım çok yapışkan hale gelirse, karışımı kaplamak için biraz fazla un kullanın veya daha kolay idare edilebilir hale getirmek için ellerinizi kullanın. Hamurunuzu fazla çalıştırmamaya dikkat edin.

 8. Sonra hamuru açın: çalışma yüzeyine ve hamurun üstüne un serpin, ardından merdane ile ortadan ve sonra ortadan aşağı doğru yuvarlayın. Hamuru 90 derece çevirin ve yaklaşık 2,5 cm/1 inç kalınlığa gelene kadar yuvarlamaya devam edin. Kenarları kaldırarak ve hamurun çalışma yüzeyine geri düşmesine izin vererek hamuru hafifçe ‘gevşetin’.

 9. Bir hamur kesici kullanarak hamurdan yuvarlaklar çıkarın ve fırın tepsisine yerleştirin. Çörekleri yapışmadan kesmeyi kolaylaştırmak için hamur kesicinin kenarını una batırın. Kesiciyi bükmeyin – sadece sıkıca bastırın, ardından yukarı kaldırın ve hamuru dışarı doğru itin.

 10. 4 veya 5 tur kestikten sonra, kalan turları kesmeyi kolaylaştırmak için hamuru yeniden işleyebilir ve yeniden yuvarlayabilirsiniz. Herhangi bir arta kalan hamur işlenebilir ve tekrar yuvarlanabilir, ancak ortaya çıkan çörekler o kadar kabarık olmaz.

 11. Çörekleri fırın tepsisine koyun ve kabartma tozunun işlemesi için birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Sonra bir pasta fırçası (veya fırçanız yoksa parmağınız) ile çırpılmış yumurta ve tuz karışımıyla kaplayın. Sırları çöreklerin üstünde tutmaya dikkat edin. (Yanlara doğru inerse, eşit olarak yükselmelerini durduracaktır.)

 12. Çörekleri fırının ortasında 15 dakika ya da çörekler kabarıp altın rengi olana kadar pişirin.

 13. Çörekleri soğumaya bırakın, ardından ikiye bölün ve servis yapmak için tereyağı, reçel ve kaymak ekleyin.

Çörekler

Sultan çörekler

Çörekler

Peynir çörekler

Çörekler

Çörekler

Çörekler

ayran çörekler

Add a Comment